^Wróć do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Bartek jest podopiecznym

logo

Żyjmy razem SPOA Gdańsk

baner

Podaruj 1% - ulotka

baner

O mnie

zdjecie

Jestem mamą na pełen etat: córka niesamowita gaduła, syn niesamowicie milczący i to właśnie jemu jest poświęcona ta strona.

Bardzo chętnie nawiąże kontakt z rodzicami, którzy tak jak ja na co dzień zajmują się autystycznym dzieckiem...

Czytaj więcej >

Facebook

Kalendarz

październik 2023
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
1114043
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
864
153
1017
1017
1114043

Twoje IP 34.204.172.188

   Witam na stronie poświęconej mojemu synowi Bartoszowi, który ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy.

Syn przyszedł na świat po bardzo trudnym porodzie zakończonym cesarskim cięciem 31 grudnia 2006r. w Gdańsku. W pierwszym roku życia zdiagnozowano u syna stopy końsko-szpotawe i pęto-koślawe oraz uczulenie na białko mleka krowiego. Bartek potrzebował więc specjalistycznego sprzętu i obuwia ortopedycznego oraz rehabilitacji. Ponadto ze względu na uczulenie pokarmowe, do diety syna musiało być włączone mleko modyfikowane – Bebilon-Pepti, wydawane wyłącznie na receptę, ale w pełnej odpłatności. Bartek, po za wyżej wymienionymi dolegliwościami, był dzieckiem ogólnie zdrowy, jednak z bardzo obniżoną odpornością na wszelkie rodzaje wirusów. Syn ogólnie rozwijał się prawidłowo, jednak z upływającym czasem najbardziej niepokojący stał się fakt braku rozwoju mowy. Aby wyjaśnić przyczyny tej sytuacji Bartek przeszedł bardzo długą drogę do ostatecznej diagnozy. Potrzebne były wizyty u wielu specjalistów: laryngologa, psychologa rozwojowego, neurologa, psychiatry, neurologopedy. Pod koniec 2010r. syn posiadał potwierdzoną diagnozę: autyzm wczesnodziecięcy. Diagnoza pozwoliła szukać odpowiedniego miejsca dla rozpoczęcia edukacji. Początkowo od stycznia 2011r. Bartek uczęszczał do Przedszkola nr. 40 dla Dzieci o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych w Gdańsku.

Od września 2011r Bartek jest uczniem Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.

W Ośrodku Bartek podlega nauczaniu indywidualnemu w grupie trzyosobowej. Realizuje program nauczania początkowego opartego na orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, dostosowany do swoich możliwości. Po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności Bartek korzysta również ze Specjalistycznych Usług Opiekuńczych. SUO odbywa się w domu, po zajęciach w ośrodku, obecnie w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Obecnie syn jest pod opieka następujących poradni: neurologicznej, psychiatrycznej, ortopedycznej, psychologicznej, alergologicznej, okulistycznej, logopedycznej.

Bartek pomimo wielu trudności, jest bardzo radosnym dzieckiem. Chętnie się uczy i jest coraz bardziej ciekawy otaczającego go świata. Chętnie bawi się z siostrą i uczy opieki nad kotkiem. Bardzo lubi wykonywać prace plastyczne w różnych formach tj. wyklejanie, malowanie, kolorowanie, wycinanie, lepienie z plasteliny czy masy solnej. Przy wykonywaniu tych prac jest bardzo skupiony i dokładny. Bartek chętnie angażuje się w pomoc w przygotowywaniu różnych potraw. Ponadto jest bardzo dobrym kompanem w różnych wycieczkach. Lubi jak większość dzieci jazdę na sankach, kąpiel w morzu, karmienie kaczek i łabędzi, taplanie w kaloszach w kałużach (najlepiej jak mama nie widzi), kąpiel w wannie pełnej piany z ulubionymi zabawkami, kręcone lody na Starówce, dokarmianie kotka kiełbaskami, zabawę balonikiem, podjadanie cukierków (najlepiej z siostrą), skakanie na trampolinie, frytki z keczupem, plac zabaw dla dzieci, spanie z kotkiem w łóżku czy łaskotki. Chętnie podróżuje samochodem, pociągiem czy tramwajem i tu sukcesem jest, że stresującą nie jest  już sytuacja gdy odwiedza nowe miejsca. I tak po mimo wielu trudności jakie sprawia życie z autyzmem, tak młodemu człowiekowi jak Bartek, staram się aby było ono jak najbardziej zbliżone do takiego, jakie ma większość zdrowych dzieci w wieku 7 lat.

Niestety autyzm powoduje duże trudności we właściwym funkcjonowaniu Bartka. Pomimo kilku lat nauki Bartek ma duże problemy z komunikacją. Obecnie sporo rozumie z tego co się  do niego mówi, lecz sam ma duże problemy z mową, która u niego rozwija się powoli. Towarzyszy mu tez bardzo duża wrażliwość na dotyk, wrażliwość na światło, węch, dźwięk  i obniżone odczucie bólu. Bartek nie szuka  kontaktu z ludźmi, można powiedzieć, że jest typem samotnika. Pewnie czuje się tylko w małym gronie osób, które zna. Nie lubi również pośpiechu, nagłych zmian, sytuacji nowych i nieznanych. Czasami śmieje się lub płacze nieadekwatnie do sytuacji. Nie umie bawić się właściwie nowymi zabawkami, trzeba go uczyć tej umiejętności. Bartek nie czuje leku, nie jest w stanie zrozumieć zagrożeń w niebezpiecznych sytuacjach tj. oparzenie wrzątkiem, korzystanie z ostrego noża, wyrzucanie przedmiotów przez okno, czy wchodzenie na środek jezdni lub gryzienie różnych przedmiotów. Dlatego Bartek jest dzieckiem, które wymaga stałej opieki i kontroli. Ponadto Bartka życie utrudnia przywiązanie do rutyny, schematu i stymulacji co utrudnia naukę  nowych umiejętności.

 

Pomimo tych wymienionych i wielu innych cech, które utrudniają Bartkowi właściwe funkcjonowanie, jest cudownym synem i bratem.